Diyarbekirspor’un 2. Lig’e yükselmesi kentte sevinçle karşılandı

Son hafta maçında İstanbul’da Arnavutköy Belediyespor ile 0-0 berabere kalarak, 68 puanla 2. Lig’e yükselen Diyarbekirspor’un şampiyonluğu kentte heyecan oluşturdu.

Diyarbekirspor Kulübü Lider Vekili ve basın sözcüsü Veysi Avşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 yıl boyunca kupaya duydukları hasreti giderdiklerini söyledi.

Geçmiş dönemlerde grup olarak play-off maçlarında çok külfet çektiklerini belirten Avşar, bu dönem direkt üst lige çıkmanın gururunu yaşadıklarını aktardı.

Avşar, Türkiye liglerinde bu dönem deplasmanda mağlup olmadan da rekor kırdıklarına işaret ederek, “Bu kupayı Diyarbakır’a armağan ediyorum. Bu kupayı yalnızca grubumuz değil Diyarbakır halkı kazandı. Topluluk olarak bu sevinci halkımıza yaşattığımız için memnunuz ve gururluyuz.” dedi.

– “Hedefimiz yeniden şampiyon olarak üst liglere çıkmak”

Diyarbakır’da 24 Ocak 2001’de düzenlenen silahlı atakta, 5 meslektaşıyla şehit edilen Vilayet Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın Sakarya’nın Hendek ilçesindeki kabrini, şampiyonluk kupasıyla ziyaret ettiklerini hatırlatan Avşar, şöyle konuştu:

“Şehit Ali Gaffar Okkan bizim onursal liderimiz. Okkan takımızın hocasıyla bir arada çalışmıştı. O periyotta Şenol hocamız grubun kaptanıydı. Ligin başında kupayı kazanırsak Okkan’ın mezarına kupayla gideceğimizi söyledik. Mahcup olmadık ve şampiyon olduk. Kupamızı aldık Gaffar babamızı ziyarete gittik. Sevincimizi kendisiyle paylaştık. Keşke kendisi de ortamızda olsaydı. Atletlerimizle kentte cins attık. Pandemi süreci olmasıydı daha çok taraftarla kutlama yapardık. Amacımız yeniden şampiyon olarak üst liglere çıkmak.”

– “Şampiyonluğu bize güvenen taraftarımıza armağan ediyorum”

Teknik yönetici Şenol Demir ise güç, uzun ve çekişmeli bir lig yaşadıklarını söz etti.

Ligin başında başlayan çabayı lig sonunda hak ettikleri şampiyonlukla bitirdiklerini lisana getiren Demir, bunun memnunluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Şampiyonluğun kendileri için çok kıymetli ve manalı olduğunu anlatan Demir, “Şampiyonluğu bize güvenen taraftarımıza armağan ediyorum. Ali Gaffar Okan, bizim ve Türkiye için çok değerli bir insandı. Futbolcularımla kupayı ona armağan ettik lakin göremedi. Geçmişte kadro kaptanıyken üstün lige çıktığımız vakit da kendisine antrenör olarak kupayla geleceğimizi söylemiştim. Rabbim bunu da bana nasip etti.” biçiminde konuştu.

– “Bu kentin çocuklarının gelip bu grupta forma giymesini istiyoruz”

Diyarbakır’ın futbol kenti olduğunu aktaran Demir, olması gereken yerin TFF 1. Lig ve Muhteşem Lig olduğunu, bir adım attıklarını, gerisinin gelmesini de istediklerini bildirdi.

“Bu kentin çocuklarının gelip bu kadroda forma giymesini istiyoruz.” diyen Demir, Diyarbakır’ın potansiyeli yüksek bir kent olduğunu, gençlere talih verilmesi gerektirdiğini belirtti.

Demir, “Tesisimiz yok ve kirada kalıyoruz. Ekibimiz için tam teşekküllü acil bir tesis yapılması gerekiyor. Devlet büyüklerimizden bu mevzuda dayanak bekliyoruz. Şu an şampiyonluğun tadını çıkaralım. Aslanlar üzere misyonumuzu yerine getirdik. Kıymetli bir muvaffakiyet elde ettik. 36 maçtır misyon yapıyorum. Deplasman yenilgisi olmayan bir grup yarattık. Son 15 maçın yalnızca dördünde gol yiyen bir kadro. 11 deplasmanda gol yemeden galip gelen bir ekibiz. Yanlışsız yapmışız ki; bu puanlar ve şampiyonluk geldi.” sözlerini kullandı.

– Vatandaşlar şampiyonluğun sevincini yaşıyor

Esnaf Faik Gözalan, Diyarbekirspor’un şampiyon olmasından duyduğu memnunluğu lisana getirdi.

Uzun müddettir kadronun şampiyon olmasını beklediklerine anlatan Gözalan, “Sporu seven bir halkız. Grubun şampiyon olarak üst lige çıkması bize gurur verdi. Grupta üst kademeden malzemecisine kadar herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Esnaf Hasan Vuran ise ekibin 2. Lig’e yükselmesinin memnunluk verici olduğunu aktardı.

Vuran, “8 yıl ortadan sonra şampiyonluk Diyarbakır için gurur verici. Çok sevindik.” diye konuştu.

 

Leave a Comment