Down sendromlu atlet yüzme antrenörü olmak istiyor

2017’de katıldığı Avrupa Açık Yüzme Şampiyonası’nda dünya rekoru kıran ve 5 madalya kazanan down sendromlu ulusal yüzücü  İrem Öztekin, yüzme mesleğinde 10’u milletlerarası olmak üzere 100’ün üzerinde madalya kazandı.

İrem Öztekin, 2020-2021 akademik yılı özel yetenek imtihanlarında yakaladığı muvaffakiyet ile Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi “Antrenörlük Eğitimi Bölümü”ne başladı.

Kovid-19 nedeniyle ertelenen yarışlara karşın idmanlarına aralıksız devam eden İrem Öztekin, son olarak cankurtaran dokümanına sahip oldu.

İrem Öztekin, AA muhabirine, çok sevdiği yüzmede idmanlarına devam ettiğini belirterek, “Dünya rekorumu kırdım, devamını da getirmek istiyorum.” dedi.

Cankurtaranlık evrakı için girdiği imtihanda başarılı olduğunu kaydeden İrem Öztekin, çalışmalarını sürdüreceğini kelamlarına ekledi.

– “Bizim gayemiz yüzme antrenörü olmak”

İrem’in annesi Melek Öztekin de salgına karşın İrem’in çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

Salgın nedeniyle yüzme tertiplerinin ertelendiğini kaydeden Öztekin, şöyle konuştu:

“İrem, Ege Üniversitesinde eğitimine devam ediyor. Bizim gayemiz yüzme antrenörü olmak. Bu ortada cankurtaran sportmeni olarak müracaat ettik. Yüzme antrenörü olabilmek için bu evrakımızın de olması gerekiyordu. İrem bu belgeyi de teoride ve pratikte çok hoş çalışarak aldı. Çok mutluyuz. Amaçlarımıza adım adım yaklaşıyoruz, durmuyoruz.”

Öztekin, İrem’in cankurtaranlık için teorik imtihan için derslerini çok hoş takip ettiğini, 1 aylık kursa devam ettiğini lisana getirerek, “İrem’in algısı çok açık. Lisede öğretmenler yanıma gelirlerdi, ‘Emin misiniz, İrem hakikaten down sendromlu mu? Biz öteki çocuklara sözlülerde sorduğumuz sorunun yanıtını alamıyoruz fakat İrem çabucak yanıt veriyor.’ sıkıntısı. Yazılı imtihanı geçtikten sonra pratik imtihanda da esasen kendisi yüzücü olduğu için çok hoş başardı.” tabirlerini kullandı.

– “Türkiye’yi çok hoş temsil ediyor”

Antrenör Zeynep Ertan ise İrem’le çalışmaların çok verimli gittiğini aktararak, “Çok hoş bir gelişim gösteriyor ve Türkiye’yi çok hoş temsil ediyor.” diye konuştu.

Kendisinin de bir cankurtaran olduğunu İrem’in de bu belgeyi almasından ötürü gurur duyduğunu kaydeden Ertan, “O yüzden tebrik ediyorum kendisini.” dedi.

Leave a Comment