Kaybettiği ayağına karşın “forvetliği” bırakmadı

Emirhan Kargacı, 11 yaşındayken trafik kazasında ayağını kaybetse de futbola olan tutkusunu yitirmedi. Pendik Belediyesi Ampute Futbol Kadrosu’nda oynayan Emirhan, Türkiye Ulusal Ampute Futbol Kadrosu’nda forma giymeyi hedefliyor.

Suadiye Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi öğrencisi 15 yaşındaki Emirhan, 4 yıl evvel okula gittiği bir sabah karşıdan karşıya geçmek için yayalar için yeşil ışığın yanmasını beklediği sırada kırmızı ışıkta ilerleyerek kendisine çarpan bir araç nedeniyle yaralandı. Geçirdiği ameliyatlar, Emirhan’ın ayağını kurtaramadı.

Kazadan evvel Beşiktaş’ın altyapısında oynayan ve Fenerbahçe’ye gitme planları yapan Emirhan’ın futbolcu olma hayallerini kaza kesintiye uğratamadı. Yaklaşık 4 yıldır Pendik Belediyesi Ampute Futbol Grubu’nda top koşturan, defansı çok sevse de bu ortalar forvet oynayan Emirhan’ın maksadı, Türkiye Ulusal Ampute Futbol Ekibi’nde 17 numaralı formayı giymek.

Protez ayağıyla hayatını sürdüren Emirhan, koltuk değneklerini ise futbol oynarken kullanıyor.

Emirhan Kargacı, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, kaza anını ve sonrasında yaşadıklarını şöyle anlattı:

“O gün okula gidiyordum her zamanki üzere. Babam benimle okula gelirdi, birlikte giderdik fakat o gün küçük kardeşlerim ağladığı için kendim gitmek istediğimi söyledim. Orta sıra aslında kendim gidiyordum. Işıklara geldiğimde yayalara yeşil ışığın yanmasını bekliyordum. Bu sırada kırmızıda geçen bir otomobil ve yeşilde geçen bir otomobil çarpıştı ve kırmızıda geçen araç bana hakikat geldi. Ben de bunu fark edemedim ışığa baktığım için ve benim bacağımı ezdi. Otomobillerin çarpıştığını gördüm ancak sonrasını hatırlamıyorum. Bir kişi babamın telefon numarasını sordu, ambulans geldi. Babamın geldiğini hatırlamıyorum. Hastaneye kaldırıldım ve babam annemle konuşmamı, ona âlâ olduğumu söylememi istedi. Ben de söyledim. Sonrasına dair hiçbir şey hatırlamıyorum. Ağır bakımda açıyordum gözümü çoğunlukla. 1-2 sefer annem, babam geldi. 3 gün ağır bakımda kaldım sonra olağan odaya geçtim. Lakin bana ayağımın alındığı söylenmedi. Ben de hiç fark edemedim. Son günlerde psikolog eşliğinde söylendi. Dünyam yıkıldı. Hiçbir şey hissedemedim, hislerim büsbütün yok oldu. O anda başımda hiçbir şey yoktu, bitmiş üzereydim.”

Kazanın akabinde yapılan haberi izleyen Pendik Belediyesi Ampute Futbol Ekibi Lideri Osman Bozanlı’nın meskenine gelerek hayatla, kendisiyle barışık olmasını telkin ettiğini, ileride çok güzel bir futbolcu olabileceğini söylediğini, neler yapabileceğini ve ampute futbolu anlattığını aktaran Kargacı, şöyle devam etti:

“Öncesinde futbol oynuyordum, Beşiktaş’ın altyapısında oynamıştım. Fenerbahçe’ye gitmeyi düşünüyordum, gidemedim işte kaza gerçekleşti maalesef. Lakin hayallerimde fazla değişiklik olmadı. Alana birinci geldiğimde bacağımda hala dikişlerim vardı. Onların futbol oynamasını izlemiştim, çok hoşuma gitmişti. Ben de topa vurmayı istemiştim, vurmuştum da. Çok hoş bir şeydi benim için buraya gelmek. Benimle tıpkı duyguyu paylaşan beşerlerle birlikte olduğum için çok keyifli oldum.” diye konuştu.

Kargacı, yaklaşık 4 yıldır Pendik Belediyesi Ampute Futbol Kadrosu’nda yer aldığını belirterek, “1 sene düzgünleşme süreci olduğu için gelemedim, sonra idmanlara başladım ufak ufak. Artık idmanlarım gitgide ciddileşiyor. Ekseriyetle haftanın 3 günü idman oluyor. Buraya otobüs yahut Marmaray ile geliyorum. Geldiğim vakit memnun oluyorum, burası benim için başka bir dünya.” dedi.

– “Hem alıştım hem de çok da umurumda olmuyor”

Kendisini engelli biri olarak görmediğini belirten Kargacı, şunları lisana getirdi:

“Hem alıştım hem de çok da umurumda olmuyor. Birinci başlarda yabancılık oluyordu. Herkes yeni yeni öğreniyordu. Doğal ki utanıyorsun lakin sonradan arkadaşların senin değişmediğini tam bilakis daha güçlü olduğunu fark ediyor ve sana takviye çıkıyor. Engelliliğin diz altı ve diz üstü de çok değerli. Benim diz altı olduğu için biraz şanslıyım, çok aşikâr olmuyor. Beşerler neredeyse fark edemiyorlar.”

Kargacı, defansı çok sevdiğini, fakat bu ortalar forvet oynadığını belirterek, “Benim hayatım futboldan ibaret. Büsbütün futbolla yaşıyorum. Kazadan evvel de birebirdi, daha profesyonel olmadığım için kendi yaşıtlarımla oynuyordum. Kaza benim için bir şey değiştirmedi. Futbolda kazadan evvel neysem şu anda oyum. Futbol benim hayatım.” dedi.

Kazadan evvel futbolcu olma hayali kurduğunu fakat çok fazla rakibi olduğu için Harika Lig’e çıkabileceğini düşünmediğini lisana getiren Kargacı, gayelerini, “Milli ekipte oynamak maksadım. Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulu okumak, antrenör yahut vücut eğitimi öğretmeni olmak, oradan da kendi işimi kurmak istiyorum.” diye sıraladı.

Emirhan Kargacı, kaza nedeniyle yahut doğuştan engelli olanlara şöyle seslendi:

“Ben de hayatımın bittiğini, karardığını düşünmüştüm, yalnızca konutta oturmak istiyordum, dışarı çıkmak spor yapmak istemiyordum. Ancak futbol aşkı bunun önüne geçti. İlla futbol olması gerekmiyor, öbür bir spor da olabilir. Konutta oturmayın, gelin spor yapın, kendinizi bir spora adayın, hayatınızı boşu boşuna karartmayın.”

– “Oğlumla gurur duyuyorum”

Emirhan’ın babası Ali Kargacı, Kasım 2016’da Emirhan’ın yaralandığı kaza gününü şöyle anlattı:

“Emirhan’ı okula götürecektim. Yeni ikizlerimiz olmuştu, ikizler ağladığı için birini ben sallıyordum biriyle de annesi ilgileniyordu. Emirhan, ‘Bugün ben kendim gideyim, sorun olmaz.’ dedi. Biz de müsaade verdik. Çoklukla her sabah kendim götürüyor, kendim almaya gidiyordum. Emirhan konuttan çıktıktan yaklaşık 15 dakika sonra tanımadığım bir numara beni aradı, ‘Emirhan düştü, Ethem Efendi’de ışıklara gelebilir misiniz?’ dedi. Apar topar konuttan çıktım, ışıklara ulaştım. Emirhan uzunluklu boyunca kaldırımın kenarında yatıyordu yerde. O sırada ambulans, polis falan yoktu. İki otomobil çarpışmış, oradaydı otomobiller. ‘Arabanın sahibi kim?’ diye sordum, ses çıkmadı. Polis geldi, çocuğu aldık ambulansla hastaneye gittik. Hastaneye gittikten sonra süreçlerimiz başladı ancak kurtaramadık çocuğun ayağını. Birinci ameliyatı 7-8 saat sürdü. Tekrar ameliyat edeceğiz dediler. İkinci ameliyatta da olmayınca, üçüncüde kangren olacak kesmemiz gerekiyor dediler. Bu, bizi çok yıktı.”

Kargacı, Emirhan’ın futbolcu olma hayali kurduğunu belirterek, “7 yaşındayken Beşiktaş’a götürdüm, 11 yaşındakilerle futbol oynattılar, çok başarılıydı. Pendik Belediyesi Ampute Futbol Grubu’nda oynamak nasip oldu. Emirhan’ın futbol oynaması için bir pürüz yok.” dedi.

Oğluyla gurur duyduğunu tabir eden Kargacı, birlikte İtalya’ya genç ulusal kadro kampına gittiklerini, Emirhan’ın A ulusal kadro idmanlarına çağırıldığını söyledi.

Kargacı, Emirhan’ın futbolda başarılı olacağına inandığını belirterek, “Antrenmanlarını hiç aksatmıyor. Oğlumu, Türkiye Ulusal Ampute Futbol Ekibi’nde görmek istiyorum.” diye konuştu.

 

Leave a Comment