Premier Lig, ayrılıkçı turnuva teşebbüslerine karşı önlem alıyor!

İngiltere Premier Lig idaresi, Avrupa Harika Ligi gibisi ayrılıkçı turnuva teşebbüslerine karşı alacağı tedbirleri duyurdu.

Premier Lig’in internet sitesinden yapılan açıklamada, önlemlerle gelecekteki misal tehditleri durdurmanın hedeflendiği belirtildi.

Buna nazaran açık rekabet unsurlarını sağlamak için ek kurallar ve düzenlemeler konulacak.

Tüm kulüp sahipleri, kendilerini Premier Lig’in temel prensiplerine bağlı kılan yeni bir mukavele imzalayacak. Kuralları ihlal eden kulüplere, değerli yaptırımlar uygulanacak.

Açıklamada ayrıyeten İngiliz devleti ve İngiltere Futbol Federasyonu (FA) ile birlikte futbol piramidini, sportif liyakat prensiplerini ve futbol topluluğunun bütünlüğünü müdafaayı amaçlayan mevzuat üzerinde çalışıldığı söz edildi.

İngiliz futbolunun geleceği için devlet ve FA’nın yanı sıra UEFA, İngiltere Futbol Ligi (EFL), İngiltere Profesyonel Futbolcular Birliği (PFA) ve taraftar kümeleriyle ortak hareket edileceği de kaydedildi.

İngiltere’den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City ve Tottenham’ın ortalarında yer aldığı Avrupa’nın önde gelen 12 kulübü, 19 Nisan gecesi yaptıkları ortak açıklamayla Avrupa Muhteşem Ligi’ni kurma kararı aldıklarını duyurmuştu.

UEFA, FIFA, ülke federasyonları ve taraftarların ağır reaksiyonunun akabinde 6 İngiliz kulübü de 48 saat içinde teşebbüsten çekildiğini açıklamıştı.

Leave a Comment